Choď na obsah Choď na menu

iPhony sú bezpečnejšie ako konkurencia tvrdí apple

17. 4. 2016

Apple tvrdí, že iPhony poskytujú mimoriadne vysokú úroveň bezpečnosti, pretože má pod kontrolou vývoj ich hardvéru i softvéru. V piatok na túto tému usporiadal netradičný briefing.

Vlastné čipy

Bezpečnosť iPhonov podľa inžinierov z Cupertina vychádza už z čipov zariadení, ktoré si Apple ako jeden z mála výrobcov smartfónov navrhuje sám.

 

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: mobilmania.azet.sk)

Jeden z možných postupov, ako získať osobné údaje z telefónu, je nahrať doň upravený operačný systém so škodlivým kódom. Preto čipy, ktoré Apple v iPhonoch využíva, obsahujú certifikát s bezpečnostným kľúčom, ku ktorému má prístup iba Apple.

Operačný systém iOS overuje certifikát ešte skôr, ako sa vôbec spustí systém. Pokiaľ by útočník operačný systém akokoľvek upravil, viac by s procesorom iPhonu nefungoval. Tento druh zabezpečenia je súčasťou telefónov s nahryznutým jablkom už od iPhonu 3GS.

Jednoduché aktualizácie

Každá nová aktualizácia obsahuje opravy chýb, preto je dôležité, aby sa najnovšia verzia operačného systému dostala k čo najvyššiemu počtu používateľov.

Snímanie odtlačkov prstov

K zvyšovaniu bezpečnosti vedie aj motivácia používateľov, aby na iPhonoch používali bezpečnostný kód. V tomto smere najviac pomohol prechod na senzor Touch ID. Zariadenie vďaka nemu identifikuje používateľa podľa odtlačku prsta. Bezpečnostný kód, ktorého zadávanie mnoho používateľov považovalo za zdĺhavé, už potom systém nevyžaduje.

Zdroj: mobilmania.azet.sk