Choď na obsah Choď na menu

Ohrozujú mobily plodnosť mužov?

24. 3. 2016

Zistenia izraelských vedcov

Výskumníci čerpali dáta z dotazníkov, ktoré vyplnilo 106 mužov. Kritéria na použitie splnilo 80 z nich.

Až u 60,9 % účastníkov, ktorí telefonovali viac ako hodinu denne, sa zistila znížená koncentrácia spermií. U skupiny, ktorá telefonovala menej, sa ju podarilo zaznamenať u 35,7 % mužov. Z dvanástich zúčastnených, ktorí telefonovali počas nabíjania, sa znížená koncentrácia spermií vyskytla u dvanástich (66,7 %). U zvyšku, teda telefonujúcich len mimo nabíjania, to bolo 35 %.

 

Škodlivý elektrosmog: Fikcia či skutočnosť?

Poplašné správy, paranoja a na prvý pohľad protichodné tvrdenia výskumov... Akú výpovednú hodnotu majú rôzne typy štúdií a čo hovorí celkový obraz vedeckej literatúry?

Veľká väčšina (87,6 %) respondentov uviedla, že ich zariadenie sa neustále nachádzalo do pol metra od rozkroku. Nižšia koncentrácia spermií sa objavila u 47,5 % z nich. V skupine deviatich mužov, ktorí svoje mobily držali ďalej, sa nižšia koncentrácia spermií objavila u jedného.

Obmedzenia štúdie

Pri práci s vedeckou literatúrou je dôležité nielen porozumieť samotným zisteniam výskumu, ale aj uvedomiť si výpovednú hodnotu daného typu štúdie a použitej metodiky. Samotní autori vo svojej práci uvádzajú niekoľko obmedzení či zdrojov skreslenia, ktorým ich štúdia čelila, respektíve mohla čeliť.