Choď na obsah Choď na menu

Smartfón ukáže aj očný tlak, pomôže pri liečbe zeleného zákalu

21. 3. 2016

Prepojenie medzi technológiami a medicínou je v súčasnosti veľmi pevné a neustále sa prehlbuje. Nie je preto až také šokujúce, keď zistíme, že výdobytky modernej doby sú ideálnymi nástrojmi pre medicínske účely. Podobný prístup zvolili aj výskumníci na univerzite v Stanforde, ktorí prišli so špeciálnym očným implantátom. Jeho úloha je jednoduchá, no veľmi dôležitá – dokáže odmerať očný tlak, čo je pre mnohých pacientov veľmi dôležitá časť liečby, resp. prevencie závažných ochorení vrátane slepoty.

 

Hodnota očného tlaku je totiž dôležitý údaj, ktorí majú bežní pacienti a lekári v aktuálnej podobe k dispozícii iba pri návšteve pacienta v ordinácii. Očný tlak je pritom ovplyvniteľný celým radom faktorov, a tak meranie v ordinácii nemusí byť vôbec smerodajné. Aj preto by bolo častejšie meranie očného tlaku v rôznych podmienkach a v rôznych častiach dňa oveľa informatívnejšie. V súčasnej verzii je implantát navrhnutý tak, že je možné ho vložiť bez ďalších vedľajších efektov do oka pri operácii sivého zákalu. Najmä u starších ľudí sa sivý zákal a zelený zákal vyskytujú spoločne a práve u týchto ľudí by pravidelné meranie očného tlaku prispelo k účinnejšej liečbe ochorenia a v konečnom dôsledku aj k väčšej šanci na odvrátenie úplnej slepoty. V súčasnosti sa totiž zelený zákal lieči iba znižovaním úrovne očného tlaku, a tak môže byť nový objav pre mnohých pacientov kľúčovým.

Špeciálny implantát obsahuje snímaciu trubicu, ktorá je napustená špeciálnym plynom. Pri stúpaní tlaku vo vnútri oka sa do trubice dostáva vnútroočná tekutina a tlačí na tento špeciálny plyn. Nárast tohto tlaku dokážu zaznamenať špeciálne senzory v implantáte a tieto informácie je následne možné zobraziť a interpretovať v aplikácii na mobilnom zariadení. Implantát pritom nijako neovplyvňuje zrak pacienta a jeho jednoduchá konštrukcia by mohla byť skvelým odrazovým mostíkom pre to, aby ho bolo v budúcnosti možné aplikovať aj inak ako operačným zákrokom. To je ešte zrejme hudbou budúcnosti, no už teraz spravili významný krok k pomoci pacientom, ktorí trpia zákernými ochoreniami zraku.

Zdroj: peterziak.blog.sme.sk a https://www.mojandroid.sk/