Choď na obsah Choď na menu

Tisňové tlaćítko a GPS v každom smartfóne? V Indii skutočnosť

28. 4. 2016

Jedným z dôvodov tohto opatrenia je násilie na ženách, ktoré je v tejto krajine veľmi vážnym problémom - v priemere tu každú hodinu dôjde k štyrom znásilnením. V snahe o zlepšenie bezpečnosti žien nariadila indická vláda výrobcom mobilov (tlačidlových i chytrých), aby poskytli užívateľom rýchlejší cestu k tiesňovému volanie. Pre tieto účely musí byť na zariadení dedikované tlačidlo, ktoré môže alternovať dlhé stlačenie tlačidla 5 alebo 9 na číselníku. Stlačením dôjde k automatickému vytočeniu záchranných služieb (indický telekomunikačný úrad však bližšie nešpecifikoval, aká záchranná zložka bude kontaktovaná). India v súčasnej dobe nemá jednotné číslo pre núdzové volania - to má byť predstavené v najbližších mesiacoch.

 

Ďalší krok bude v roku 2018, od ktorého budú musieť všetky telefóny zvládať lokalizáciou založenú na technológii GPS. Dôvodom tohto opatrenia je snaha o rýchlejšie nájdenie obete násilia. Táto požiadavka sa dotkne predovšetkým výrobcov najlacnejších zariadení, ktoré v základe čipom GPS nedisponujú, však v Indii tvoria 90% predajov smartphony, u ktorých je samozrejmosťou. India je z hľadiska predajov smartphonov jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov - aktuálne vlastní mobilný telefón asi miliarda obyvateľov.

Obe požiadavky pritom platia pre všetkých výrobcov, ktorí predávajú svoje výrobky na území Indie, vrátane Samsungu alebo Applu, ktorí pre tieto účely budú musieť patričným spôsobom upraviť softvér svojich telefónov.

Nápad to určite nie je zlý, navyše tento spôsob privolanie pomoci ľahšie naučíte aj dieťa alebo staršieho človeka. Uvidíme, ako sa toto opatrenie ujme a či poprední výrobcovia časom neponúknu "tiesňové tlačidlo" aj v ďalších regiónoch.


Zdroj: http://www.svetandroida.cz